Inkscape tutorial: Kaligrafia

Inkscape

Tutorial | Kaligrafia

Jeden z mnohých nástrojov, ktoré sú k dispozícii v programe Inkscape je aj kaligrafický nástroj. Tento návod vám pomôže oboznámiť sa s tým, ako funguje a naučí vás niektoré základné techniky kaligrafického umenia.

Use Ctrl+arrows, mouse wheel, or middle button drag to scroll the page down. For basics of object creation, selection, and transformation, see the Basic tutorial in HelpTutorials.

História a štýly

Ak pozriete v slovníku definíciu, zistíte, že kaligrafia znamená „ozdobné písmo“ alebo „umelecké písmo alebo krasopis“. Podstata kaligrafie spočíva v umení vytvorenia krásneho alebo elegantného rukopisu. To môže znieť zastrašujúco, ale s trochou praxe môže každý zvládnuť základy tohto umenia.

Up until roughly 1440 AD, before the printing press was around, calligraphy was the way books and other publications were made. A scribe had to handwrite every individual copy of every book or publication. Perhaps the most common place where the average person will run across calligraphy today is in the realm of motivating handlettering wall art, though.

Existujú tri hlavné štýly kaligrafie:

  • Western or Roman: The preserved texts are mainly written with a quill and ink onto materials such as parchment or vellum.

  • Arabic, including other languages in Arabic script, executed with a reed pen and ink on paper. (This style has produced by far the largest bulk of preserved texts before 1440.)

  • Chinese or Oriental, executed with a brush.

The three styles have influenced each other on different occasions. Western lettering styles used throughout the ages include Rustic, Carolingian, Blackletter, etc.

Today, one great advantage that we have over the scribes of the past is the Undo command: If you make a mistake, the entire page is not ruined. Inkscape's Calligraphy tool also enables some techniques which would not be possible with a traditional pen-and-ink.

Hardvér

You will get the best results if you use a tablet and pen. Thanks to the flexibility of our tool, even those with only a mouse can do some fairly intricate calligraphy, though there will be some difficulty producing fast sweeping strokes.

Inkscape je schopný využiť funkcie tabletu citlivosť na tlak a sklon pera. Funkcie citlivosti sú v normálnom stave vypnuté, pretože je ich potrebné najskôr nastaviť. Nezabudnite tiež, že kaligrafické písanie pomocou atramentového pera nie je veľmi citlivé na tlak narozdiel od štetca.

If you have a tablet and would like to utilize the sensitivity features, you will need to configure your device. This configuration will only need to be performed once and the settings are saved. To enable this support you must have the tablet plugged in prior to starting Inkscape and then proceed to open the Input Devices... dialog through the Edit menu. With this dialog open you can choose the preferred device and settings for your tablet pen. Lastly, after choosing those settings, switch to the Calligraphy tool and toggle the toolbar buttons for pressure and tilt. From now on, Inkscape will remember those settings on startup.

Kaligrafické pero programu Inkscape môže byť citlivé na rýchlosť ťahu (pozri „Stenčovanie“ nižšie), takže ak používate myš, bude pravdepodobne potrebné nastaviť tento parameter na nulu.

Možnosti kaligrafického nástroja

Switch to the Calligraphy tool by pressing Ctrl+F6, pressing the C key, or by clicking on its toolbar button. On the top toolbar, you will notice there are 8 options: Width, Thinning, Mass, Angle, Fixation, Caps, Tremor and Wiggle. There are also two buttons to toggle tablet Pressure and Tilt sensitivity on and off (for drawing tablets), as well as a dropdown menu with a few presets to select from, and the option to save your own presets.

Šírka a stenčovanie

This pair of options control the width of your pen. The width can vary from 1 to 100 and (by default) is measured in units relative to the size of your editing window, but independent of zoom (symbolized as %). This makes sense, because the natural “unit of measure” in calligraphy is the range of your hand's movement, and it is therefore convenient to have the width of your pen nib in constant ratio to the size of your “drawing board” and not in some real units which would make it depend on zoom. This behavior is optional though, so it can be changed for those who would prefer absolute units regardless of zoom. To switch the unit, simply use the unit selector after the Unit field.

Vzhľadom na to, že šírka sa mení často, môžete ju nastaviť aj bez toho, aby ste prešli na lištu. Použite ľavú a pravú šípku na klávesnici alebo hrúbku z tabletu, ktorý podporuje funkciu citlivosť na tlak. Tieto šípky fungujú aj počas kreslenia, takže môžete postupne meniť hrúbku uprostred ťahu.

Šírka pera môže tiež závisieť od rýchlosti pohybu, ktorá mení parameter stenčovanie. Tento parameter môže nadobúdať hodnoty v rozsahu od -100 do 100; nula znamená, že hrúbka je nezávislá od rýchlosti pohybu, kladné hodnoty rýchlejší ťah stenčujú a záporné hodnoty rýchlejší ťah rozširujú. Predvolená hodnota 10 znamená mierne stenčovanie rýchlych ťahov. Tu je niekoľko príkladov, ktoré boli nakreslené s hodnotami hrúbka=20 a uhol=90:

Len tak pre zábavu nastavte šírku a stenčovanie na 100 (maximum) a kreslite trhanými pohybmi. Dostanete naturalistické útvary podobné neurónom:

Uhol a fixácia

Po šírke je druhým najdôležitejším parametrom uhol. Je to uhol otočenia pera v stupňoch, mení sa od 0 (horizontálna poloha) po 90 (proti smeru hodinových ručičiek do vertikálnej polohy) alebo po -90 (v smere hodinových ručičiek do vertikálnej polohy). Všimnite si, že ak zapnete citlivosť tabletu na sklon pera, parameter uhla zošedne a uhol bude určený podľa sklonu pera tabletu.

Každý tradičný kaligrafický štýl používa svoj vlastný uhol otočenia pera. Napríklad Unical používa uhol 25 stupňov. Zložitejšie rukopisy a zručnejší kaligrafi často menia uhol počas písania, a preto to Inkscape umožňuje pomocou šípok klávesnice hore a dole alebo tabletu, ktorý podporuje detekciu sklonu pera. Pri prvých pokusoch s kaligrafiou však radšej nechajte uhol konštantný. Tu sú príklady ťahov nakreslených s rôznym uhlom (fixácia=100):

Ako môžete vidieť, ťah je tenší, ak je kreslený rovnobežne s otočením pera a hrubší, ak je kreslený kolmo. Kladné uhly sú prirodzenejšie pre kaligrafiu písanú pravákmi.

Úroveň kontrastu medzi najtenšou a najhrubšou čiarou sa riadi parametrom fixácia. Hodnota 100 znamená, že uhol bude nemenný tak, ako je nastavený v poli Uhol. Znížením fixácie povolíte peru trochu sa pootočiť v smere ťahu. Ak nastavíte fixácia=0, pero sa bude plne prispôsobovať smeru ťahu a nastavenie uhla nebude mať žiadny vplyv:

V typografickej reči maximálna fixácia, teda maximálny kontrast šírky (hore vľavo), predstavuje antický rukopis ako napríklad Times alebo Bodoni (pretože ich vzhľad je napodobeninou historických kaligrafov). Nulová fixácia, teda nulový kontrast (hore vpravo), na druhej strane pripomína moderný rukopis ako napríklad Helvetica.

Chvenie

Chvenie slúži na to, aby dodalo kaligrafickým ťahom realistickejší vzhľad. Chvenie sa dá nastaviť v hornej lište pomocou hodnôt v rozsahu od 0 do 100. Prejaviť sa môže od vytvorenia jemných nerovností až po vytvorenie divokých škvŕn a machúľ, čo podstatne rozširuje tvorivý rozsah tohto nástroja.

Chvenie a hmotnosť

Na rozdiel od šírky a uhla tieto dva posledné parametre definujú „pocit“ z nástroja miesto vzhľadu, preto sa nedajú v tomto návode ilustrovať. Aby ste o nich získali predstavu, bude najlepšie, ak si ich sami vyskúšate.

Odpor predstavuje odpor papiera, ktorý kladie pri pohybe pera. Predvolené nastavenie je na minimum (0) a zníženie tohto parametra spôsobí to, že papier bude „klzký“: v prípade, že je hmotnosť pera veľká, pero má tendenciu utekať do ostrých zákrut, keď je hmotnosť nulová, začne sa sa pero aj pri malých pohyboch krútiť.

Vo fyzike je hmotnosť to, čo spôsobuje zotrvačnosť. Väčšia hmotnosť pri kaligrafickom nástroji programu Inkscape spôsobí väčšie oneskorenie za kurzorom myši a tým sa v ťahu vyhladzujú ostré prudké zmeny pohybu a trhnutia. Predvolená hodnota tohto nastavenia je malá (2), preto je nástroj rýchly a reaktívny. Ak chcete pero spomaliť a dosiahnuť plynulejšie ťahy, zvýšte túto hodnotu.

Príklady kaligrafie

Teraz, keď už poznáte základné možnosti nástroja, môžete sa pokúsiť vytvoriť naozajstnú kaligrafiu. Ak toto umenie ešte nepoznáte, vezmite si nejakú dobrú knihu a študujte ju spolu s programom Inkscape. V tejto časti si ukážeme niekoľko jednoduchých príkladov.

Predtým, než začnete kresliť písmená, vytvorte si dve vodiace čiary. Ak chcete písať so sklonom, vytvorte si dve šikmé vodiace čiary, napríklad takto:

Potom zvoľte mierku zobrazenia tak, aby vodiace čiary čo najviac zodpovedali vášmu prirodzenému pohybu ruky, nastavte šírku a uhol a môžte ísť na to!

Pravdepodobne prvou vecou, ktorú by ste sa ako začínajúci kaligrafi mali naučiť, je písanie základných prvkov písmen — vodorovných, zvislých, zaoblených a šikmých ťahov. Tu je niekoľko prvkov písmen z rukopisu Unicial:

Niekoľko užitočných rád:

  • If your hand is comfortable on the tablet, don't move it. Instead, scroll the canvas (Ctrl+arrow keys) with your left hand after finishing each letter.

  • If your last stroke is bad, just undo it (Ctrl+Z). However, if its shape is good but the position or size are slightly off, it's better to switch to Selector temporarily (Space) and nudge/scale/rotate it as needed (using mouse or keys), then press Space again to return to Calligraphy tool.

  • Po dokončení slova sa prepnite opäť na nástroj Výber, nastavte pravidelnosť paličiek a rozostup písmen. Nepreháňajte to však. Dobrá kaligrafia musí vyzerať ako niečo napísané rukou. Vyhnite sa kopírovaniu písmen a ich jednotlivých prvkov. Každý ťah musí byť jedinečný.

Tu je niekoľko ukážok hotových písmen:

Zhrnutie

Kaligrafia nie je len zábava, je to hlboko duchovné umenie, ktoré môže zmeniť váš pohľad na všetko, čo robíte a vidíte. Kaligrafický nástroj programu Inkscape môže slúžiť len ako skromný úvod. Aj napriek tomu je veľmi príjemný na hranie a môže byť užitočný aj v reálnom prevedení. Užite si ho!

Authors: Bulia Byak; Jonathan Leighton; Josh Andler; Colin Marquardt; Kris De Gussem; Nicolas Dufour; Guillaume Audirac; Gellért Gyuris; e-sonego; Maren Hachmann

Translators: Peter Mráz — 2009; Ivan Masár — 2009

Header / footer design: Esteban Capella — 2019